Zima to dla ekip budowlanych czas całkowitego zastoju. Większość firm oferujących usługi budowlane nie funkcjonuje normalnym trybem. Rzecz jasna nie są też całkowicie bez pracy.

W zimowym okresie pojawiają się także prace budowlane i niejedna budowa domu cały czas idzie, krok po kroku, do przodu. Wszystkie wykończenia wnętrz, rzecz jasna poza tynkami i wylewkami mogą być robione, zwłaszcza gdy działa już ogrzewanie.

Kładzenie płyt kartonowo-gipsowych, montaż sufitów, zrobienie wszelakich instalacji, kładzenie fliz to roboty jakie powoli ruszają do przodu. Wiele firm wykonuje zlecone usługi bez patrzenia na okres roku. Wiadomo jest że każda przerwa w robotach może nieść za sobą przykre efekty i mniejsze zarobki. Wielu budowlanych pracowników którzy pozostają w zimowe miesiące bez zajęcia, dorabia do wypłaty niewielkimi pracami u sąsiadów lub innych osób.

Małe budowlane firmy często gotują się przez zimę do następnego sezonu lub realizują prace dla malej architektury. Osoby znające się na obróbce drewna, również wykorzystują okazję, realizując różnego rodzaju sprzęty ogrodowej architektury, na przykład wiaty, altany, mostki do stawów w ogrodzie lub schody z drewna.