Singiel to teraz nie tylko definicja płyty z nagranym utworem muzycznym. Dziś single stanowią coraz większą grupę społeczną zaś górna granica wieku dla niej przestała w zasadzie istnieć. Współczesny styl życia powoduje, że single koncentrują się na pracy, zostawiając niewiele czasu na spotkania towarzyskie, dzięki czemu mogliby poznać osobę mogącą stać się przysłowiową drugą połówką. Do tego single, pracując dużo, chcą cieszyć się uzyskanymi dobrami bez konieczności dzielenia się tym z kimkolwiek. Osobiste spotkania towarzyskie zastępują spotkaniami w sieci. Pomagając takim zachowaniom, firmy internetowe tworzą kolejne portale randkowe.

Podając w wyszukiwarce słowo randki czy serwis randkowy dostaniemy jako wynik listę tego typu portali. W większości z nich podane są jasne zasady budowania profilu i umieszczania ogłoszeń oraz wymiany danych. Także sposoby kojarzenia osób są określone w odpowiednich algorytmach. Po stworzeniu konta uzupełnia się tak zwany test osobowości, który ma pomóc w nakreśleniu profilu osób podawanych danej osobie. Dzięki temu można być pewnym, że nie wertując dokładnie wszystkich ogłoszeń szybko wyszuka się kogoś fajnego.

Być może test osobowości pomaga także odrzucić osoby nieodpowiednie, żeby te nie wyrządziły szkód, narażając dobre imię portalu. Każdy serwis pilnuje, żaby nie wynikły żadne afery kojarzone z konkretnym portalem, gdyż obecnie to doskonały interes.