Nie od dziś wiadomo, że zwierzak to niezwykle ciekawy pomysł przy założeniu, że osoba jaka go będzie miała będzie dysponowała czasem na opiekowanie się się swoim pupilem. Zwierzaki są czasami upominkiem dla naszych dzieci tak więc największy zakres odpowiedzialności za nie spoczywa głównie na nas samych.

Jeśli będziemy mieszkać w niedużym mieszkaniu nie powinniśmy się decydować na większego psa gdyż będzie on potrzebował dużo przestrzeni. Praktycznie każdy pies będzie lubił bieganie, tak więc też musimy wyprowadzać go na codzienne spacery. Jeżeli psiak nie będzie miał możliwości wybiegania, to z nudów może zacząć niszczyć przedmioty w mieszkaniu. Nierzadko może się zdarzyć tak że kiedy powrócimy wieczorem do domu zastaniemy podrapane meble czy kapcie. Spowodowane jest to tym że nasz pies zbyt mało czasu spędza na spacerach i innych zajęciach, przez które może się odpowiednio zmęczyć.

Jeśli będziemy mieszkać w bloku możemy przykładowo znaleźć sobie kota. Sporo osób jest zdania, że kot nie będzie się nadawał do chowania w mieszkaniach, lecz jest dokładnie odwrotnie. Koty są zwierzętami, jakie bardzo dobrze będą się nadawać dla ludzi często wychodzących z domu albo siedzących długie godziny w pracy. Nie będzie również żadnych kłopotów z powierzchnią pokojów, koty potrafią żyć także w pionie i nawet w niewielkim mieszkanku będą się czuły odpowiednio.

Rzecz jasna kotem jak wszystkimi innymi zwierzętami trzeba się opiekować, lecz taka opieka nie będzie wymagać tak dużej ilości wolnego czasu co w sytuacji psów. Kota nie musimy regularnie wypuszczać na zewnątrz, starczy co jakiś czas posprzątać miejsce, w którym będzie załatwiał potrzeby fizjologiczne.