Dużo ludzi jako najważniejsze pomieszczenie we własnym mieszkaniu wskazuje kuchnię. Do tej grupy zaliczają się głównie wielbiciele przyrządzania potraw. Zatem gdy trzeba będzie urządzać kuchnię z okazji przeprowadzki lub remontu, musimy zwrócić uwagę na w zasadzie wszystko, co musi tam być.

Robiąc spis, na górze wpiszemy zlewozmywak, lodówkę, kuchnię elektryczną i mikrofalową a także pozostałe urządzenia niezbędne do przyrządzenia i podgrzewania potraw. Jeśli będziemy to mieć zrobione, powinniśmy się zająć szybkowarami, patelniami i garnkami. Dalej co oczywiste, to w czym spożywamy swoje potrawy, czyli najróżniejsze naczynia od talerzy do zupy, aż po deserowe miseczki. Jeżeli oprócz tego podstawowego składu będziemy chcieć trochę więcej, to na przykład oprócz tego, że na liście umieścimy zlewozmywaki trzeba będzie dołożyć dodatkowo toster i zmywarkę. Jest bowiem wiadomo, że nawet jeżeli jakaś osoba uwielbia stać w kuchni i robić potrawy, to najbardziej nielubianym zajęciem, o jakim wręcz się nie myśli jest zmywanie.

Z tego też powodu, w dużej ilości domów jest zasada, że kto przyrządza posiłek tego nie dotyczy zmywanie. Jest to ciekawe wyjście, ponieważ rozdział czynności będzie oczywiście pożądany, by mieć stan równowagi. Jeśli więc wszelakie urządzenia i inne kuchenne elementy już zostały wybrane zarówno pod względem takiego samego stylu, jak również kolorów, to zostanie to jedynie zainstalować i nową kuchnią. Wtedy i mycie naczyń w całkowicie odnowionej kuchni może się wydać nie takie straszne.