Zlewozmywaki, zlewy. Porządna kuchnia bez takich sprzętów nie istnieje. Mimo tego, że w nowoczesnych kuchniach od jakiegoś czasu rolę zmywania otrzymały zmywarki, to zlewy wciąż stanowią charakterystyczny fragment wyposażenia. Dawniej prym wiodły zlewozmywaki emaliowane, następnie ze stali. Dziś możemy wybierać spośród całego mnóstwa materiałów i modeli.

Od pewnego czasu rosnącą liczbę sprzymierzeńców zaczynają zdobywać zlewozmywaki granitowe i zlewozmywaki z kwarcu. Z pozoru tak zlewozmywaki z granitu jak i zlewy z kwarcu stanowią tożsamą rodzinę wyrobów, ale możemy podać grupę cech różniących oba surowce. Przede wszystkim zlewozmywaki z granitu są troszkę odporniejsze na pęknięcia, chociaż różnica jest raczej nieduża. Wynika ona z tego, że zlewozmywaki kwarcowe mają w swoim składzie większą ilość żywic w porównaniu do ilości piasków. Do tego, zlewozmywaki kwarcowe przy niedużych przerysowaniach można w pewnym stopniu naprawić. Ta naprawa polega na przeszlifowaniu delikatnym ściernym papierem.

Mimo tych minimalnych różnic zarówno zlewy z granitu jak i zlewy z kwarcu to doskonały element składowy kuchni. Przy sporej możliwości dobrania barwy fantastycznie wkomponowują się w styl kuchni, a ogrom modeli oraz sposobów wykończenia dają komfort użytkownikom. Jako opcja dla przeciwników stali wypadają bardzo dobrze, zaś ceny takich już solidnych wzorów nie przyprawiają już o migrenę.