W języku potocznym stwierdzenie żywność zdrowa i ekologiczna żywność używane są na zmianę i duża część ludzi nie będzie odróżniać w zasadzie ich od siebie. Lecz te pojęcia nie znaczą tego samego. Gdy mówimy zdrowa żywność opisujemy ogólną grupę produktów żywnościowych zdrowych dla ludzi. Zaś stwierdzenie ekologiczna żywność będzie obejmować dużo mniejszą, dokładnie opisaną klasę wyrobów produkowanych przy zachowaniu rygorystycznych zasad ekologicznego rolnictwa. Na myśli tu mamy wyroby z certyfikatem, robione bez niebezpiecznych dla ludzi sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.

W taki sposób robiona żywność ekologiczna to w oczywisty sposób także żywność zdrowa, lecz przy tym wytwarzania jej chroni się także naturalne środowisko. Konsumenci coraz chętnie poszukują w sklepie półki podpisanych ekologiczna żywność, gdyż wzrasta ogólna społeczna świadomość i pragnienie troski nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o naturalne środowisko. Z drugiej strony jest genetycznie modyfikowana żywność, zwana inaczej GMO. Produkowanie produktów GMO stało się możliwe przez wykorzystanie genetycznej inżynierii, która umożliwia łączenie różnych genów, żeby dostać warzywa uodpornione na pasożyty a także atmosferyczne warunki.

Lecz od jakiegoś czasu jest głośno o tym, iż zabiegi takie mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo złego działania na jedzące je ludzi i zwierzęta. Do dzisiaj nie mamy informacji w temacie przypuszczalnych konsekwencji większego jedzenia produktów GMO, gdyż pewne problemy objawić się mogą dopiero za wiele lat albo nawet jeszcze później.