Generatory ozonu to profesjonalne urządzenia zasilane powietrzem atmosferycznym. W wyniku pracy ozonatorów, z wykorzystaniem metod koronowych, powstaje ozon, który skutecznie usuwa z powietrza niebezpieczne zapachy, wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie i wiele innych patogenów.

Budowa i funkcjonowanie generatorów ozonu

Badania dowodzą, że ozonator to jeden z najwydajniejszych i najbardziej efektownych sposób by poprawić równowagę ekologiczną, czyli oczyścić powietrze.
Głównym elementem każdego generatora ozonu jest tzw. część wyładowcza, składająca się z dwóch elektrod, najczęściej w postaci walców współosiowych, ewentualnie płaskich, choć drugie rozwiązanie pojawia się znacznie rzadziej. Elektrody znajdują się w stosunkowo bliskiej odległości, a co najmniej jedna z nich posiada dużą rezystywność powierzchniową oraz wysoką stałą dielektryczną.

Urządzenia te zużywają znaczną ilość energii, zapewniają jednak świeże i czyste powietrze, efektem czego jest szeroko rozumiane zdrowie. Ze względu na mały obszar oddziaływania ozonatory mogą być ustawiane w bliskim sąsiedztwie.
Działanie generatorów ozonu opiera się przede wszystkim na wyładowaniach niezupełnych, wywoływanych dzięki znacznej różnicy potencjałów – jest więc swoistym przetwornikiem, nie mniej jednak należy podkreślić, że uzyskiwana za pomocą tego urządzenia energia chemiczna stanowi swoisty, nieliniowy odpowiednik energii elektrycznej.

Ozonator sposobem na równowagę ekologiczną

Ozonatory powietrza znajdują zastosowanie na wielu płaszczyznach życia i przyznać należy, że doskonale spełniają swoją funkcję, choć są to urządzenia stosunkowo niewielkie, zazwyczaj o charakterze przenośnym, dzięki czemu urządzenie można wykorzystać w wielu miejscach.

Nie od dziś wiadomo, że ozon,zwłaszcza w czystej postaci, skutecznie usuwa niebezpieczne dla zdrowia pleśni, grzyby i bakterie, a przy tym jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

Generatory ozonu można stosować w lokalach mieszkalnych, pomieszczeniach użytkowych i przemysłowych, magazynach, biurach, a także samochodach. Słowem – ozonatory można stosować niemalże w każdej sytuacji. Zalety ozonatorów bez wątpienia doceni każdy, kto zdecyduje się skorzystać z tego rozwiązania. Narzędzia te polecane są w szczególny sposób alergikom, zwłaszcza osobom, których organizm reaguje na tzw. alergeny wziewne, do których zaliczają się m.in. wspomniane pleśnie, bakterie i wilgoć.
Rzeczywistość dowodzi, że nawet najbardziej starannie wysprzątane i zdezynfekowane za pomocą dostępnych środków chemicznych mieszkanie nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa dla alergików – bardzo często znajdują się tam niebezpieczne roztocza, które mogą stać się przyczyną reakcji alergicznych, nota bene, stanowiących wyraźną obronę organizmu.

Warto dodać, że za pomocą generatora ozonu można zniwelować także pyłki roślinne, równie niebezpieczne dla alergików.

Bez wątpienia urządzenie to w znaczny sposób wpływa na komfort życia – w rzeczy samej trudno wyobrazić sobie spędzanie całej wiosny i lata w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu wyłącznie ze względu na ryzyko przedostania się alergenów do lokalu mieszkalnego.

Mniejsza ilość alergenów jest równoznaczna ze zminimalizowaniem zagrożeń zdrowotnych, śmiało można więc stwierdzić, że lepiej zainwestować w ozonator niż walczyć z alergenami.

Za pomocą generatora ozonu można usunąć także nieprzyjemne zapachy, nawet jeśli stanowią one efekt nieplanowanego przypalenia przygotowywanej potrawy. Urządzenie to wykazuje wysoką skuteczność także w przypadku innych, równie nieprzyjemnych zapachów.

Życie w czystym mieszkaniu z pewnością będzie bardziej komfortowe, co ważniejsze, odczuje to także organizm – dzięki pracy ozonatorów poprawie ulega praca układu odpornościowego, krążenia krwi, organizm łatwiej usuwa toksyny, zniwelowane zostają również choroby układu oddechowego.

Artykuł sponsorowany przez firmę Korona Ozon z Piotrkowa Trybunalskiego – producenta nowoczesnych wydajnych ozonatorów