Powiększający się brzuszek młodej mamy sprawia, że w pewnym momencie zaczyna się ona nie mieścić w swoje do tej pory używane ubrania. Już po dwóch miesiącach ciąży u części kobiet już jest ona widoczna, i przeważnie od tej chwili w zasadzie każda mama potrzebuje odpowiedniej odzieży. Wygoda w czasie ciąży bywa niezwykle istotna, lecz szczęśliwie projektanci ubrań pamiętali o tym, że młoda mama w okresie ciąży pragnie się także elegancko czuć.

Moda jest tak samo istotna, jak komfort, a czasami wydaje się nawet, że bardziej istotna. Teraz młode mamy mają możliwość wybierania i przebierania, a odzież ciążowa to bardzo duży wybór przeróżnych wzorów i modeli na wszystkie pory roku. Kobiety, które koniec ciąży mają letnią porą są w dużo lepszym położeniu. Zwiewne tuniki, sukienki, czy na bardziej chłodne dni spodnie i obszerny sweter przeważnie sprawę rozwiązują. Wakacyjna odzież ciążowa bywa lekka i zwiewna, zupełnie odmiennie niż na zimową porę.

Podczas zimy spodnie powinny być cieplejsze, w wielu przypadkach należy pod nie ubrać specjalnie zaprojektowane rajstopy. Na obszerne, ciepłe swetry ubiera się luźne kurtki i płaszcze, często może się okazać, że elegancki płaszczyk stał się zbyt ciasny i musimy nabyć większy. Lecz, jak już było pisane, asortyment ciążowej odzieży jest bardzo duży, i w praktyce nie ma kłopotów z kupnem potrzebnych elementów garderoby. Ciążową odzież możemy nabyć zarówno w sklepach z odzieżą ciążową, jak i popularnych handlowych sieciach.

W obu tych miejscach młoda mama może bez problemów grymasić i przymierzać, gdyż od tego, jak będzie się w nowych ubraniach czuć uzależniony jest jej komfort i wygoda.