Producenci butelkowanej wody są przekonani, że woda z kranu nie jest bezpieczna. Czy jednak ich zdanie można uznać za wiarygodne? Fakt jest taki, że przez ostatnie lata byliśmy świadkami wielu przypadków zanieczyszczenia wód gruntowych prowadzących do zanieczyszczenia wody z kranu, takimi chemicznymi truciznami jak na przykład chrom.

Obecnie na rynku do wyboru są trzy różne rodzaje wody pitnej: woda z kranu, filtrowana woda i woda butelkowana . Jednak różnice między poszczególnymi typami są mniej wyraźne, niż mogłoby się wydawać. Na przykład, około 25% wody butelkowanej to nic innego jak woda z kranu w butelkach. Podczas gdy większość butelkowanej wody zostanie przefiltrowana, woda, którą wypijesz może pochodzić z kranu. Zanim zmarnujesz pieniądze na to, co już masz w domu, sprawdź butelkę, aby dowiedzieć się, jak zakupiona woda była filtrowana. Jeśli bak jednoznacznej informacji na butelce, może po oznaczać, że woda pochodzi z kranu.

Przeprowadzane do jakiś czas przez sanepid rutynowe badania  wykazują liczne zanieczyszczenia wody z wodociągów publicznych.

Woda z kranu a woda butelkowana

Pomimo tych na pozór niepokojących statystyk wielu lekarz uspokaja wskazując, że w krótkim okresie czasu, jeśli osoba dorosła będąca w pełni sił będzie konsumowała wodę z kranu, nie powinna spodziewać się nagłego zachorowania.  Większość zanieczyszczeń w publicznych źródłach wody istnieje w tak niewielkich stężeniach, że większość ludzi musiałaby spożywać bardzo duże ich ilości aby nastąpiły groźne dla zdrowia problemy.

Jedna specjaliści ostrzegają, że kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym mogą być szczególnie narażone na ryzyka stwarzane przez zanieczyszczoną wodę z kranu. Mówiąc ogólnie- można pić wodę z kranu bez większego ryzyka dla zdrowia w większości przypadków. Zasadniczo woda z kranu zapewnia pewne korzyści zdrowotne.  Warto zauważyć, że woda butelkowana może zawierać mniej fluoru niż woda z kranu. Jest to substancja chemiczna, która pomaga w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Zaleca się, aby pić wodę w butelkach zamiast wody z kranu tylko wtedy, gdy przebywasz w grupie wysokiego ryzyka zakażenia, na przykład w trakcie chemioterapii, zakażenia wirusem HIV lub ciąży.

Jeśli nie smakuje Ci po prostu woda z kranu, możesz spróbować spożywać przefiltrowaną wodę w butelce. Używanie urządzenia filtrującego do wody z kranu może pomóc, ponieważ usuwa pewne zanieczyszczenia, takie jak pestycydy i pozostałości chloru. Istnieją jednak substancje chemiczne, których filtr nie może usunąć, takie jak azotany. Większość domowych systemów filtracyjnych nie jest zaprojektowana do odfiltrowywania bakterii lub wirusów.

Więcej technicznych informacji o wodzie z kranu oraz bardzo ciekawym temacie alkohol a dieta przeczytasz tutaj