Czy raka jajników można wyleczyć za pomocą muzykoterapii?
Od wieków zajmowano się tą metodą leczenia, jednak w ostatnich latach ten rodzaj terapii jest coraz bardziej powszechny, podobnie jak inne metody leczenia za pomocą medycyny naturalnej. Ale czym jest w ogóle muzykoterapia i czy za jej pomocą można wyleczyć wiele chorób kobiecych?

Pierwotni szamani

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że metoda ta szczególnie leczy zaburzenia depresyjne i nerwicowe oraz inne zaburzenia osobowości. A tradycja muzykoterapii sięga już czasów pierwotnych, kiedy na świecie popularni byli szamani. Szamani ci odprawiali rytuały, w czasie których śpiewali i grali na instrumentach oraz tańczyli. Wchodzili wręcz w stan ekstazy. Dzisiaj muzykoterapią zajmują się nie tylko szamani, ale jest to dziedzina objęta badaniami naukowymi. Muzykoterapię można studiować na niektórych uczelniach, a w czasie nauki student musi przerobić wiedzę z zakresu medycyny, psychoterapii czy psychologii.

Słuchanie czy śpiewanie?

Jak działa muzykoterapia na zdrowie? Tajemnica tkwi w dźwięku – to właśnie on wyzwala emocje u osoby poddanej terapii. Jednak są różne techniki, bo można na przykład tylko słuchać muzyki i relaksować się oraz stosować wizualizację – jest to tzw. muzykoterapia receptywna i jest także muzykoterapia aktywna polegająca na osobistym zaangażowaniu się, na przykład tańczeniu, śpiewaniu, grze na instrumencie.

Jakie są cele muzykoterapii?

Podstawowym celem jest lepsze samopoczucie człowieka. Śpiewając, tańcząc czy grając na instrumentach albo słuchając muzyki rozluźniamy też mięśnie. Ten rodzaj aktywności wpływa też pozytywnie na układ krążenia i ciśnienie krwi, dobry sen i oddech. Muzykoterapia łagodzi także lęk. Wpływa również dobrze na układ pokarmowy i łagodzi ból oraz jest polecana w przypadku chorób psychosomatycznych. Terapię tę stosuje się także w leczeniu słuchu oraz w leczeniu uzależnień na przykład w uzależnieniu od narkotyków czy alkoholi. To także świetna metoda poprawy zdrowia przy udarze mózgu oraz przy otępieniu i w zespole stresu pourazowego. Celem muzykoterapii jest uspokojenie, zabawa, poznawanie siebie, rozwój kulturowy, stworzenie harmonii między procesami fizjologicznymi organizmu a przeżyciami emocjonalnymi.

Rytm i melodia

Jakie konkretnie elementy muzyki oddziałują na zdrowie? Jest to rytm, melodia, barwa, tempo, dynamika i harmonia. Każdy z tych elementów jest ważny i może wyleczyć z chorób.

Więcej ciekawych poradników na temat zdrowia znajdziesz na blogu Medica2000