Hazard to przykład takiego nałogu, który bezpośrednio kojarzy się oczywiście z mężczyznami. Jednak podobnie jak w przypadku alkoholizmu również uzależnienie od hazardu wcale nie jest typowym męskim problemem i jak możemy się dowiedzieć coraz częściej muszą sobie z nim radzić również kobiety. To oczywiście trudna sytuacja, choćby z tego powodu, że niestety kobiety z uzależnieniami najczęściej radzą sobie gorzej niż mężczyźni. Wpływać może na to również fakt, ze kobiety, które są uzależnione od hazardu są także surowiej oceniane przez społeczeństwo niż mężczyźni, którzy maja taki sam problem. Można także mówić o innych uwarunkowaniach psychologicznych, społecznych i kulturowych, które związane będą z popadaniem w nałóg.  

Predyspozycje do uzależnienia

Uzależnienie od hazardu w przypadku kobiet zazwyczaj będzie się rozwijać w nieco inny sposób niż u mężczyzn. Oni zaczynają grać już w szkole średniej, natomiast kobiety ten problem dotyka w momencie, gdy są już dorosłe. Większość kobiet, które maja ten problem to kobiety w związkach, wiele z nich już ma dzieci. Charakterystyczne będzie również to, że mężczyźni najczęściej na leczenie przychodzą przyprowadzeni przez bliskich, natomiast kobieta jeśli już zdecyduje się na terapię to pojawia się na niej sama. Jeśli chodzi o predyspozycje do samego uzależnienia to w przypadku kobiet najczęściej jest to wynik złego nastroju, który kobieta chce sobie poprawić. Kobieta, która rozpoczyna grać to najczęściej osoba, która ma problemy z pracą, zdrowiem czy kłopoty w relacjach rodzinnych. Pojawia się stres, który zachęca do tego, by szukać relaksu i ten relaks wiele kobiet realizuje właśnie w kasynie. Charakterystyczne będzie również to, że kobieta uzależniona od hazardu bardzo często popełnia także w inne nałogi. Jeśli już zauważa swój problem to w ramach pomocy sięga po alkohol, leki uspokajające, papierosy. Narażone na uzależnienie są bardzo często również kobiety, które są ofiarami przemocy. Granie w takim przypadku staje się próbą oderwania od tej trudnej codzienności, z którą kobieta musi sobie jakoś radzić.  

Jak wygląda życie hazardzistki?

Warto oczywiście zaznaczyć, że są także liczne mechanizmy nałogowe, które wyglądają podobnie u kobiet i u mężczyzn. Problemem jest zawsze długie ukrywanie hazardu, mechanizm iluzji, zaprzeczeń, racjonalizacja, próba osuwania się od nazwania problemu, unikanie wizyty u terapeuty. Kobiety jednocześnie bardzo często są dużo bardziej narażone napiętnowanie ze strony społeczeństwa. Pojawia się bowiem silne napiętnowanie kobiet jako tych, które zaniedbują rodzinę, okradają ją. Uzależnienie od hazardu podobnie jak uzależnienie od alkoholu w przypadku kobiet jest dużo bardziej związane z potencjalnym napiętnowaniem.  

Leczenie uzależnienia

Jeśli chodzi o leczenie hazardu (jak i innych uzależnień), to warto podkreślić, że kobiety uzależnione maja bardzo często niskie poczucie wartości. W ten sposób czują się one osamotnione, mało wartościowe. Dlatego w przypadku kobiet bardzo często stosowane są terapie indywidualne, sprawdzają się one zdecydowanie lepiej niż prowadzenie terapii zbiorowych. Warto o tym pamiętać i zwrócić uwagę na tą kwestię, ponieważ trzeba terapię dopasować do potrzeb, by przyniosła efekty i pomogła kobiecie wyjść z problemu.